SEO NEDİR?

SEO NEDİR?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), organik arama sonuçlarında (Google, Yandex, Bing, Yahoo vb.) sitelerin görünürlüğünü arttırmaya çalışan bir pazarlama disiplinidir. SEO ile arama motoru sonuçlarınızdaki organik sıralamalarınızı iyileştirebilir, sitenize gelen trafiği arttırabilir ve markanızın, hizmetlerinizin ya da ürünlerinizin tanıtımını doğal bir şekilde yapabilirsiniz.

En uygun fiyatlarla siz de rahatlıkla sitenizin sıralamasını yükseltebilir, daha fazla insana erişebilirsiniz. SadeceON sizin için alanında uzman ve profesyonel hizmet verenleri bir araya getiriyor. Binlerce seo paketi içerisinden size en uygun paketi seçebilir, uzmanlar sayesinde kolayca arama motorlarındaki sıralamanızı değiştirebilirsiniz. 10 liradan başlayan uygun fiyatlar ve güvenli ödeme sistemi ile alışveriş yapmak için https://www.sadeceon.com/Tags/seo-paketleri linkini mutlaka ziyaret edin.

Mesela Mersin Seo Uzmanı olarak arama yaparsanız, seobilisim.net sitemiz Google’da ilk sıralarda çıkmaktadır. Böylece sayfamıza Google yoluyla ulaşıp seo çalışması yaptırmak isteyen şirketler ulaşmaktadır ve bizimle randevu ayarlayıp kendi sitelerine seo çalışması yapmamızı istemektedirler. Böylece işlerimiz büyümektedir.

 

SEO çalışmaları site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayrılır. Şimdi biraz bunlardan bahsedelim isterseniz.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO’da örneğin sayfalarınızın title, meta description,url, hx tag alanlarını SEO uyumlu hale getirebilir, site içi linkleme (internal linking) ile sayfalarınızın birbirleriyle etkileşime geçirebilir ve arama motoru robotlarının sitenizdeki sayfaları kolayca taraması için bir sitamap.xml gibi navigasyon haritası oluşturabilirsiniz.

Site içi SEO’ya başka örnek verecek olursak, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı ya da kullanıcı dostu bir temaya sahip olup olmadığıdır. Temiz bir kodlama ile (W3C Standartları) sitenizin temasını SEO uyumlu hale getirebilir ve arama motoru robotlarının ve kullanıcıların sitenizde rahatça gezinmesine imkan verirsiniz. Hem böylelikle arama motorları sitenizi daha hızlı ve kolayca indexleyecektir. Çünkü sitenizin görünümü ve açılış hızı hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru robotları için çok önemlidir. Sitenizin açılış hızını ise Google Page Speed İnsights, Pingdom veya GTMetrix gibi araçlarla öğrenebilir ve sitenizin açılış hızını düşüren sorunları tespit edebilir ve çözüm bulabilirsiniz.

CSS, Javascript, html, resim dosyalarının sıkıştırılması veya cache kullanılması. Sitenizin açılış hızını arttırmak için buna benzer birçok yöntemi kullanabilirsiniz. Zaten Google’ın son penguen güncellemesinden sonra kullanıcı deneyimi daha önemli hale geldi diyebiliriz. O yüzden SEO çalışmaları yapacaksanız önceliğinizi kullanıcı deneyimine vermeniz sitenizin ve sizin yararına olacaktır. Böylelikle kullanıcılarınızın hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

Ayrıca sitelerinizde bulunan içeriklerin de SEO uyumlu hale getirilmesi çok önemlidir. Hatta bence SEO çalışmalarının en önemli SEO tekniklerinden birisidir.  Bunun adı aslında içerik pazarlamasıdır. Çünkü hem kullanıcılara hem de arama motoru robotlarına anlamlı ve yararlı gelmesi için içeriklerin SEO uyumlu olması çok önemlidir. Keyword Planner, Semrush gibi araçları kullanarak hangi arama sorgusunun ne kadar aranma hacmi olduğunu, rekabet oranını, dönüşüm oranını rahatlıkla görebilirsiniz.

“SEO Nedir?”, “ SEO Ne İşe Yarar?” ya da “SEO Nasıl Yapılır?” gibi soruların cevabı için ayrı ayrı sayfalar ve içerikler oluşturacağınıza sadece bir içerik içerisinde bütün soruların cevaplarını yazmanız hem kullanıcı deneyimi  hem de arama motoru robotları için çok önemlidir diyebiliriz. Aranma hacmi düşük long tail kelimeleri de içeriklerinizi hazırlarken eklemenizi unutmamanızı tavsiye ederiz. İçeriklerinizin başlıklarını ve açıklama bölümlerini de ilgili, benzersiz ve hareket geçirici olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu yaptığınız çalışmalar sitenizin organik arama sonuçlarında görünürlüğü arttırmak için büyük faydaları olacaktır.

Site içi SEO Nedir sorusunun cevabını toparlarsak,

 • Kaliteli İçerik
 • Kullanıcı Deneyimi
 • Site Hızı
 • Mobil Uyumlu Site
 • Site İçi Linkleme
 • Title, Meta Description, Url, Hx Tagları

Başlıklarına dikkat etmemiz gerekiyor ve site içi seo yaparken bu çalışmaları mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Site içi seo nedir genel hatlarıyla öğrenmiş olduk, peki site dışı seo nedir ve nasıl yapılır? Diyor musunuz?  O zaman okumaya devam edelim ve site dışı SEO olmadan organik aranma sonuçlarında kolayca yükselemeyeceğimizi öğrenelim..

 

Site Dışı SEO Nedir?

Link inşaası, sosyal medya pazarlaması, backlinkler, hacklinkler, dizin sitelerine kayıt olma, arama motoru pazarlamasını kullanma, paravan bloglar açılması, siteye trafik çekmek için ücretli hit satın almalar vb. birçok işlemi site dışı SEO olarak söyleyebiliriz. Bunlardan bazıları black hat seo’nun içine girer ve bazıları da White hat seo’dur. Her ikisini de kullananlar ise Gray hat seo yapmış olur. Bunları yaparken mutlaka bir SEO uzmanından  veya bir SEO ajansından yardım almanızı tavsiye ederiz. Çünkü black hat seo etik bir durum değildir ve arama motoru robotları bu yaptığınız çalışmayı farkederse sitenizi cezalandırır. Manuel spam, tam spam ya da algoritmik spamlarla o sayfanıza ya sıra kaybettirmiş olursunuz ya da sitenizin indexlerini organik arama sonuçlarından silinmesine şahit olursunuz.

Bu yüzden White hat seo yapmanızı tavsiye ederiz ve bunun için arama motorlarının arama kalitesi yönergelerini okuyabilirsiniz. Peki White hat seo nasıl yapılır? Diyorsanız yazımızı okumaya devam edebiliriz.

 

Link İnşaası (Link Building)

Paravan siteler, bloglar, tanıtım yazıları, dizin ve rehber sitelerine kayıt olma, forum yorumları ve profil backlinkler, yorum linkler, makale içerisinden alınan linkler, video ve görsellerden kazanılmış linkler, sosyal imlemeler, link değiş-tokuşu, ücretli link satışı, gizli linkler, hacklinkler vb. birçok yöntem ile sitenize link kazandırabilir ve sayfalarınızın otoritesini ve güvenirliğini arttırabilirsiniz. Yalnız az önce de söylemiş olduğumuz gibi bunlardan bazıları black hat seo veya gray hat seo’ya girer. Bu yüzden link inşaası yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konuk yazar olarak sitenizle ilgili sitelerde içerikler paylaşarak sitenize link kazandırabilir ya da sitenizde hazırladığınız içerikler ile doğal backlinkler kazanabilirsiniz. Ya da sitenizle alakalı sitelerde reklam vererek sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Fakat bunları yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar var ve mutlaka bunları yaparken bir seo danışmanından ya da bir seo firmasından yardım almanız gerekiyor. Yoksa ceza alabilirsiniz ve yukarıda da anlattığım gibi sitenizin indexleri silinebilir ya da sayfalarınız sıralama kaybedebilir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sitenizin sosyal mecralardaki hesaplarını açabilir ve hedef kitlenizle markanızın, hizmetlerinizin veya ürünlerinizin etkileşime geçmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız reklamlar da çok etkilidir ve paylaşacağınız her içeriklerin paylaşılması, beğenilmesi, yorumlanması ve tıklanması ile sitenize trafik çekerek sosyal sinyalleri arttırabilir ve SEO için sitenize olumlu katkılarda bulunabilirsiniz.  Çünkü sitenizde sürekli bir trafiğin olması arama motorları için önemlidir ve sitenizin ne kadar otoriter ve güvenilir olduğunu gösterir.

 

Evet, SEO nedir ve nasıl yapılır sorusunu açıklamaya ve cevaplamaya çalıştık. Siz de SEO çalışması yaparken veya yaptırırken bir seo uzmanından veya bir seo ajansından yardım alarak sitenizin internetteki görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Eğer bizimle çalışmak isterseniz, BURAYA BASARAK Seo danışmanlığı hizmetimizle ilgili bilgi almak için randevu alabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş

Yorumlar (2)

 • cevat yurt Reply

  merhaba. adana da torna freze işleri yapmaktayım. bir site yaptırdım ama ilk 10 sayfa da bile çıkmıyor. ne yapmam önerirsiniz?

  Ocak 16, 2017 at 10:40 am
  • admin Reply

   Merhaba Cevat Bey. Randevu talep formu yada iletişim formundan site adresinizi ve arattığınız kelimeyi gönderirseniz inceleme yapıp geri dönüş sağlarız.

   Ocak 16, 2017 at 10:42 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 

Watch Dragon ball super

gerçek medyumlar